Ján Gerboc

Aký je Váš terajší pracovný život a čomu sa v súčasnosti venujete?

Momentálne pracujem ako softvérový inžinier pre firmu Mi Hub Limited vo Veľkej Británii. Náplň mojej práce je rozmanitá a na dennom poriadku sa stretávam s rôznymi technológiami; od desktop aplikácií (WinForms a WPF), cez databázy (MS SQL Server), web aplikácie a v neposlednom rade cloud technológie (Microsoft Azure).

Vo svojom voľnom čase rozvíjam svoje zručnosti ako programátor a taktiež študujem svoj pracovný odbor na vysokej škole.

Aký študijný odbor ste vyštudovali v SPŠ v Snine? Čo Vám dalo štúdium v tejto škole do života?

Na SPŠ som vyštudoval odbor elektrotechnika – informačné technológie. Bol to práve tento odbor, kde som napísal svoj prvý program v C-čku. Aj keď to bol to veľmi jednoduchý program, úplne stačil na to, aby som si programovanie zamiloval.

A čo elektrotechnika? Aj tie vedomosti sú využívané dodnes. Síce nie na profesionálnej úrovni, ale vďaka tomu, čo som sa naučil v škole, som si bol schopný postaviť, či už z vlastného návrhu, alebo zo schémy z internetu, napr. elektrónkový zosilňovač pre gitaru, automatizovaný systém na zalievanie rastlín (veľmi užitočné, ak plánujete odcestovať na niekoľko týždňov) alebo prístroj na signalizáciu zásahov v šerme. Schopnosť bezpečne opravovať domáce spotrebiče tiež nie je na zahodenie.

Čo by ste odporučili terajším žiakom?

Ak vás niečo počas štúdia zaujalo a chceli by ste sa tomu podrobnejšie venovať, podeľte sa o tom so svojimi pedagógmi. Verím, že budú ochotní podeliť sa o svoje vedomosti a skúsenosti - využite to, kým ich máte na dosah.

Taktiež nezanedbávajte cudzie jazyky. Otvorí vám to kopec vzdelávacích a pracovných možností či už doma, alebo v zahraničí.

Aké je motto Vášho života?

Nie vždy ide všetko podľa plánu a nie vždy sa všetko podarí na prvýkrát. Byť úspešným neznamená nikdy nepadnúť, ale mať odhodlanie postaviť sa a skúsiť znova.