8651 M 05 Konzervátorstvo a reštaurátorstvo – omietky a štuková výzdoba

V tomto študijnom odbore sa pripravujú stredoškolsky vzdelaní umeleckí remeselníci, ktorí sa uplatnia v oblasti starostlivosti o architektonické pamiatky - ich vonkajšiu a vnútornú výzdobu, ale aj o starožitnosti a tiež v múzejníctve. Predpokladom pre štúdium je výtvarné nadanie a manuálna zručnosť.
Počas štúdia sa žiaci oboznamujú s dejinami výtvarnej kultúry a zásadami ochrany pamiatok. Učia sa kresliť a modelovať, aby boli schopní podľa predlohy alebo podľa torza nakresliť, doplniť alebo vymodelovať vernú kópiu originálu. Zoznamujú sa teoreticky aj prakticky s historickými remeselnými technikami a s postupmi konzervovania a reštaurovania historických remeselno-výtvarných diel, zhotovených s použitím rôznych materiálov (napríklad sadry, rôznych druhov mált, kameňa) a s rôznymi povrchovými úpravami, spoznajú výhody aj úskalia použitia novodobých materiálov.
Žiaci sú prijímaní na základe talentovej skúšky. Štúdium je určené pre chlapcov aj dievčatá.
Mnohí naši absolventi sa úspešne uplatnili pri práci vo svojom odbore, iní vyštudovali vysoké školy alebo v súčasnosti na nich ešte študujú.

8651 M 09 Konzervátorstvo a reštaurátorstvo – papier, staré tlače a knižné väzby

Štúdium je špecializované na reštaurovanie papiera a knižnej väzby. Odbor vznikol na škole v školskom roku 1995/96. Až doteraz sme jediná škola na Slovensku s podobným zameraním. Študenti sú do prvého ročníka prijímaní na základe úspešného absolvovania talentových skúšok, na ktorých sa overuje ich výtvarný talent a všeobecný prehľad z dejín výtvarnej kultúry.

Štúdium je denné, trvá štyri roky. Počas neho sa rovnomerne rozvíjajú teoretické aj praktické vedomosti z odboru. Študenti absolvujú vyučovacie predmety ako sú dejiny výtvarnej kultúry, kde študenti získavajú hlboké znalosti zo všetkých oblastí výtvarného umenia aj histórie umeleckého remesla. Na doplnenie vedomostí absolvujú dejiny knižnej kultúry, pomocné vedy historické, základy fotografie alebo technologickú dokumentáciu, ktoré využijú neskôr pri reštaurovaní knižnej väzby. Popri slovenskom jazyku majú možnosť študovať aj niektorý zo svetových jazykov. Rovnako sa počas štúdia študenti zoznámia so základmi práce s počítačom a internetom. Praktické zručnosti získavajú hlavne na technológii a praxi. Pretože nie je možné zveriť nenahraditeľné originály do rúk neskúseným začiatočníkom, prvá časť štúdia je zameraná na získavanie praktických skúseností. S materiálmi ako je papier, koža, drevo a kov.

8641 M Propagačné výtvarníctvo

Štúdium je zamerané na tvorivú činnosť v oblasti reklamy, propagácie, výstavníctva a vizuálnej komunikácie.
Študent počas štúdia rozvíja svoje vedomosti v oblasti výtvarného umenia, propagačného priemyslu, grafického a priestorového dizajnu. Zároveň praxou získava zručnosti pri práci s rôznymi materiálmi a vie sa orientovať v rôznych výtvarných technikách. Ovláda 2D a 3D grafické počítačové programy na realizáciu propagačných materiálov. Získa potrebné znalosti pre činnosť v oblasti výtvarnej propagácie, grafického a produktového dizajnu.

Náš odbor môžete sledovať aj na

Facebooku /Propagačné výtvarníctvo...priestor pre myšlienky...www.mikovini.sk/

Instagrame https://www.instagram.com/propagacne_vytvarnictvo/  

8604 M Grafický dizajn

Zaujíma ťa počítačová grafika? Máš záujem naučiť sa úpravu fotografii na počítači alebo tvoriť vlastné grafické materiály, www stránky alebo publikácii, tak potom je pre teba ako stvorený. Naučíš sa orientovať v tvorbe vektorových obrázkov a bitmapovej grafiky a základy pre prácu z rôznymi grafickými softvérom, ktoré použiješ na tvorbu propagačnej grafiky pre rôzne štúdia, časopisy, reklamné agentúry a pod..

Absolvent odboru pracuje v oblasti grafického dizajnu, zameranej na propagáciu a vizuálnu komunikáciu. Vie presadiť aj zrealizovať nové netradičné návrhy na plagáty, logá, vizitky, hlavičkové papiere, orientačné a informačné systémy. Ovláda jednotlivé technologické a digitálne postupy až po konečnú realizáciu, ktorú dokáže multimediálne prezentovať. Dokáže spracovať úlohy v oblasti typografie, knižnej sadzby, ale aj voľnej umeleckej grafiky. Ovláda prácu s počítačom a všetky profesionálne grafické programy, používa písmo, fotografiu, grafiku. Vytvára vizualizáciu návrhov v 2D a 3D aplikácii.

Absolvent sa uplatní v propagačných a grafických firmách, v informačných centrách, dizajnových štúdiách, v štúdiách vizualizácie interiérov a exteriérov, v reklamných agentúrach, vo vlastných firmách.

8603 M Grafický a priestorový dizajn

Určite ste už zažili pocit, keď ste v rukách držali predmet, z ktorého vyžarovala zvláštna vnútorná sila a harmónia, vyvolávajúca pocit vnútorného uspokojenia. Pocit, prameniaci z vedomia, že držíte predmet, ktorý nie je výsledkom neurčitých, náhodných okolností, ale pozvoľného zrenia, premyslenej koncepcie a profesionálneho majstrovstva.

Tak to je dobrý dizajn. Pojem „dizajn“ sa do druhej polovice dvadsiateho storočia bežne nepoužíval. Je to pomerne mladá výtvarná disciplína, ktorá v posledných desaťročiach preniká do všetkých sfér života a zaznamenáva obrovský príval záujmu. Spomedzi ostatných disciplín úžitkového umenia sa v dizajne asi najviac prejavuje rozpor medzi tvorbou umeleckých diel a nutnosťou funkčného tvaru predmetu každodennej potreby. Úloha stmeliť požiadavku efektívneho používania veci s jej vizuálnou príťažlivosťou do jedného harmonického celku, je výzvou pre každú tvorivú myseľ. Táto úloha vyžaduje všestranných špecialistov, prakticky mysliacich umelcov alebo umelecky cítiacich technikov, ktorí majú odvahu  prekračovať hranice konvenčného myslenia.

8610 M Odevný dizajn

Študijný odbor je umelecký smer, na ktorý sú žiaci prijímaní na základe výsledkov talentovej skúšky. Počas štúdia na škole okrem základných všeobecnovzdelávacích predmetov majú značný počet vyučovacích hodín výtvarnej prípravy, figurálneho kreslenia, dejín výtvarnej kultúry, navrhovania a modelovania odevov, praxe, ale aj odborných odevných predmetov: technológia, konštrukcia odevov, náuka o materiáli, ekonomika. Absolventi tohto študijného odboru získajú zručnosti v navrhovaní a modelovaní odevov a odevného dizajnu, osvoja si prvky výtvarného jazyka a estetické zásady výtvarnej úžitkovej tvorby, získajú vedomosti o vlastnostiach a použití odevných materiálov, získajú znalosti z oblasti organizácie a riadenia odevného priemyslu. Absolventi sa uplatnia ako návrhári a dizajnéri odevných výrobkov a v odevných firmách, ale aj v súkromnom sektore. V oblasti umenia ako kostýmoví výtvarníci, ale aj ako štylisti, či tvorcovia rubrík v módnom časopise.