
Obchodná akadémia Nevädzova

JARNÝ DOD NA OANBA - 17. Február 2023 (dopoludnia)
sleduj našu web stránku:
https://oanba.edupage.org/a/terminy-dod-20222023
Obchodná akadémia Nevädzová 3 v Bratislave sa nachádza v Ružinove. Je priestorovo dobre situovaná uprostred sídliska mimo hlavného cestného ťahu s vhodným prepojením na verejnú prepravu. Triedy sú svetlé a počas prestávok sa žiaci môžu prechádzať prípadne vykonávať rôzne športové aktivity v areáli, ktorý je plný zelene. Škola má telocvičňu, samostatné fitness centrum, školskú jedáleň.
Škola má štyri samostatné moderné učebne na výuku predmetu informatika, počítačové zručnosti, ekonomické cvičenia, praktické účtovníctvo, administratíva a korešpondencia, modernú učebňu na výuku cudzích jazykov s prostriedkami výpočtovej techniky a špeciálnu odbornú učebňu na výuku predmetov podnikateľské zručnosti, cvičná firma – praktikum a aplikovaná ekonómia. Všetky tieto učebne sú vybavené výkonnými počítačmi prepojenými počítačovou sieťou a príslušným programovým vybavením. V odborných učebniach majú žiaci k dispozícii samostatný počítač a pripojenie na spoločnú tlačiareň. V škole máme aj bezplatné wifi pripojenie, ktoré je žiakom neustále dostupné. Všetkých 12 kmeňových učební je vybavených počítačom pripojeným na internet a multimediálnou prezentačnou technikou (dataprojektory s reproduktormi a biela tabuľa). V prípade dištančného vyučovania máme triedy vybavené špeciálnymi kamerami, priestorovými mikrofónmi a reproduktormi.
V čase pandémie škola veľmi rýchlo zareagovala a vybavila všetky učebne online IP kamerami, ktoré prenášajú obraz spred tabule s kvalitnými ozvučovacími zariadeniami, čím sme (s využitím online miestností) mohli plnohodnotne učiť a tento systém využívame aj pre žiakov, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu byť prítomní na vyučovaní (napr. v prípade choroby).
Absolventi školy nájdu uplatnenie v súkromných a štátnych organizáciách vo všetkých odvetviach hospodárstva. Absolventi sú schopní vykonávať ekonomické činnosti spojené so získavaním a spracovaním informácií v oblasti výroby, zásobovania, marketingu, vo vedení administratívy, účtovníctva a finančného hospodárenia. Cieľom výchovno-vzdelávacieho procesu na škole je výchova absolventa pripraveného na samostatný výkon odborných činností, a zároveň uchádzača o ďalšie špeciálne odborné vzdelávanie pomaturitné či štúdium na vysokej škole.
Absolvent štúdia školy je kvalifikovaný odborník, ktorý štúdiom získava súbor teoretických poznatkov a praktických návykov a ekonomickej, právnej, geografickej, kultúrne-historickej a spoločenskej oblasti malého a stredného podnikania. Príprava absolventa zvýrazňuje praktickú stránku výučby s cieľom adaptácie v trhovo orientovanej praxi a na miestach, ktoré kladú vysoké požiadavky na odbornú samostatnú prácu a vzdelávanie. Všeobecne sú žiaci pripravení pre vyššie riadiace funkcie v stredných a malých spoločnostiach alebo pre prácu stredného a vyššieho manažmentu vo všetkých podnikoch a organizáciách s perspektívou samostatného vykonávania podnikateľskej činnosti. Praxou a zameraním školského vzdelávacieho programu počas štúdia žiak získava schopnosť samostatnej práce, nácvik pracovných metód, foriem a techník, podnikateľské prístupy, firemnú kultúru, prosperitu flexibilnosť a úspešnosť.
Charakteristickým prvkom štúdia na našej škole je povinná účasť žiakov na odbornej praxi. Škola dokáže žiakom pomôcť pri voľbe špecializácie a poskytnúť kontakty na budúcich zamestnávateľov. Zástupcov zamestnávateľských organizácií škola pozýva k metodickej i lektorskej činnosti, a pri ukončení štúdia aj na odbornú maturitnú skúšku.
Ťažiskom odborných predmetov II. ročníka je predmet podnikateľské zručnosti. Učivo je zamerané na rozvoj kľúčových kompetencií v oblasti podnikania – základy ekonómie a podnikania, plánovanie a financovanie podnikania, manažment, marketing a ľudské zdroje v podnikaní, komunikačné a manažérske zručnosti, etika v podnikaní a sebapoznanie. Výstupom predmetu je záverečný školský veľtrh podnikateľských zručností, na ktorom žiaci prezentujú výsledky svojej práce pred verejnosťou.
Škola ponúka žiakom v III. a IV. ročníku niekoľko odborných voliteľných predmetov v predmetoch daňová sústava, cvičná firma – praktikum, aplikovaná ekonómia, praktické účtovníctvo, počítačové zručnosti a komunikačné zručnosti. Škola spolupracuje v oblasti odborného vzdelávania s Finančnou správou, s Národnou bankou Slovenska, komerčnými bankami a poisťovňami (napr. Tatrabanka a Slovenská sporiteľňa), s Ekonomickou univerzitou v Bratislave, so Zastúpením EÚ v SR, s niekoľkými obchodnými spoločnosťami (IBM Slovensko, Deutsche Telekom Services Europe Slovakia, Volkswagen Slovakia, a pod.). Tieto inštitúcie zabezpečujú pre našich žiakov odborné prednášky, materiálne zabezpečenie, odbornú prax, a mnohí žiaci sa v nich aj zamestnajú.
Žiaci majú počas štúdia možnosť získať rôzne certikáty s tuzemskou i medzinárodnou platnosťou – ide o štátnu skúšku z administratívy a korešpondencie, Európsky vodičský preukaz na počítače ECDL, certifikát firmy Kros o ovládaní ekonomického softvéru Omega, Alfa a Olymp, a tiež Cambridgeské jazykové certifikáty.
Vysokú úroveň odborného vzdelávania školy zabezpečujeme e-learningovým spôsobom výuky odborných predmetov a realizovaním množstva projektov. V minulosti to bolo napríklad Microsoft IT Academy (vzdelávanie žiakov, učiteľov základných a stredných škôl, verejnosti v programe nauč sa viac), Microsoft Unlimited Potencial – 40 Up - Užívajme počítač po štyridsiatke, škola bola Akademickým testovacím centrom pre získanie medzinárodného certifikátu MOS OFFICE Specialist, realizovala medzinárodný projekt v spolupráci s British Council – Škola budúcnosti. Tatiež sme boli zapojení v národnom projekte IT Akadémia.
V súčasnosti realizuje projekty programu Erasmus+ (KA 1 Poznávajme prax v iných krajinách, KA 2 Strategické partnerstvo škôl), vďaka ktorým učitelia absolbujú stáže na iných odborných školách a žiaci môžu praxovať v zahraničných firmách (Ostrava, Londýn, a pod.). Škola je aktívne zapojená v projekte osobnostného rozvoja žiakov Medzinárodná cenu vojvodu z Edinburghu a tiež v projekte výmeny jazykových lektorov Educate Slovakia. Máme aktívnu medzinárodnú spoluprácu s partnerskými školami v Rakúsku – Viedeň, Hollabrunn, Baden a Bottrop v Nemecku, v Česku – Lýceum Heroldovy Sady Praha a Obchodní akademie Karlove Vary, s obchodnou školou v španielskej Barcelone a Holandsku, spolupracovali sme so školami v Švédsku, Fínsku či Poľsku. V minulosti sme sa zapojili do medzinárodných projektov cezhraničnej spolupráce v oblasti vzdelávania - Danube Twins a EdTwin. Škola v minulosti realizovala v rámci ESF projekt – Rozvoj jazykových zručností žiakov OA.
Organizovaním odborných seminárov medzi našimi školami v rámci predmetu cvičná firma, založením spoločných medzinárodných a žiackych cvičných firiem rozvíjame zručnosti žiakov na prípravu pre podnikateľské prostredie. Žiaci zakladajú vlastné cvičné firmy, obchodujú a zúčastňujú sa domácich a zahraničných veľtrhov, na ktorých sa umiestňujú na popredných priečkach.
Uplatnenie odborných vedomostí v praktických činnostiach žiaci uplatňujú tiež prostredníctvom výuky predmetu aplikovaná ekonómia, ktorý umožňuje žiakom zapájať sa do všetkých súťaží a odborných workshopov v reálnych firmách organizovaných neziskovou organizáciou JA Slovensko.
Žiakov pripravujeme žiakov na štátnu skúšku v písaní na počítači, talentovaní žiaci sa pravidelne zúčastňujú súťaží v spracovaní textu a wordprocessingu. Pri výuke písania používame overený český program ZAV, ktorý uľahčuje zdokonaľovanie sa v rýchlosti písania. V rámci účtovníctva sa žiaci zúčastňujú na olympiáde „Mladý účtovník“. Škola podporuje stredoškolskú odbornú činnosť, kde riešia aj úlohy zadané súkromnými spoločnosťami, komerčnými bankami a pod., ktoré vychádzajú z reálnej praxe.
Pre potreby uplatnenia sa na zahraničných trhoch pripravujeme žiakov nielen v anglickom jazyku, ale aj nemeckom, ruskom a francúzskom jazyku. Novinkou je možnosť prípravy žiakov na získanie Cambridgeských jazykových certifikátov na rôznych úrovniach.
Škola využíva všetky možnosti napredovania podľa zásad moderného vyučovania, buduje rozvíjanie tzv. mäkkých zručností - soft skills, ktoré sú mimoriadne žiadané u potenciálnych zamestnávateľov. Žiaci sú pripravení v prípade záujmu pokračovať v štúdiu na vysokej škole nielen ekonomického charakteru, o čom svedčí aj najvyšší počet absolventov pokračujúcich v ďalšom štúdiu zo stredných odborných škôl v bratislavskom kraji (až 80 %). Počas štúdia sa žiaci nielen zapájajú do rôznych projektov, ale aj vytvárajú vlastné projekty, napr. Bratislavské kontraktačné dni s medzinárodnou účasťou, ktoré pripravili žiaci 3. ročníka a nad ktorými zobral záštitu predseda BSK, alebo Rýchle prsty (súťaž v písaní na PC s celoštátnou účasťou) a iné.