Horská turistika

Myšlienka koncoročnej turistiky vznikla spontánne v roku 2013 po túre turistického klubu na Strážov pred krčmou v Mojtíne. Jej rodičmi sú vyučujúci Joži Šujak a Iva Posluchová-Semančíková. Miesto nudy v laviciach počas posledného júnového týždňa v škole chcú vytvoriť cez predĺžený víkend v horách priestor na intenzívne zážitky, vytváranie pevných kamarátstiev a viesť žiakov k pevnému vzťahu k prírode prostredníctvom minimalistickej turistiky ubytovaním v podkroví chát. Je to čas, ktorý umožňuje uvedomiť si, že najlepšie zážitky a vzťahy ide vytvoriť aj bez wi-fi signálu, all-inclusive v luxusnom rezorte len s minimom vecí a otvorenou mysľou a dušou. Zvykom je vyraziť hneď poobede v deň uzavretia koncoročných známok. Dobrovoľných účastníkov čaká pot, horúčava, hmla, dážď, výstupy a zostupy, spoločné ležovisko v podkroví, nekonečné večerné debaty a 6-8 hodinové každodenné túry po horách.

Prvá výprava zdolala časť Malej Fatry a v nasledujúcich rokoch boli najčastejšie naším domovom Vysoké Tatry - Zamkovského chata, Chata na Zelenom plese či Chata na Popradskom plese. Niekoľkokrát sa vďaka popularite týchto výprav podarilo zorganizovať aj jesennú horskú turistiku, takže sme si užili aj chladu a námrazy.

Výsledkom sú spomienky a kamarátstva na celý život. Vznikli skupinky, ktoré spolu do hôr vyrážajú aj po skončení strednej školy. No a "rodičia" horských výprav sú radi, že svoj zápal pre hory a turistiku po Slovensku posunuli ďalšej generácii. Tešíme sa na výpravu s deťmi našich prvých účastníkov