Gymnázium Ľudovíta Štúra v Trenčíne pôsobí od roku 1919 a patrí k najväčším školám nielen v regióne, ale aj na Slovensku.

Škola má štvorročnú, päťročnú a osemročnú formu gymnaziálneho štúdia. Päťročné štúdium je bilingválne, slovensko-francúzske.

Počet žiakov denného štúdia je každoročne približne 800 a absolventi sa uplatňujú predovšetkým na vysokých školách univerzitného typu nielen na Slovensku ale aj v zahraničí.
Škola sa môže pochváliť vysokým záujmom o štúdium. Vychovala tisícky absolventov, medzi ktorých patria napríklad spisovatelia Vojtech Zamarovský, Alfonz Bednár, Dominik Tatarka alebo Rudolf Dobiáš, fotograf Karol Kállay, športový redaktor Gabo Zelenay, televízna moderátorka Alena Heribanová, neurochirurg Bruno Rudinský, zakladateľ festivalu Pohoda Michal Kaščák, hokejisti Miroslav Šatan, Zdeno Chára, Richard Lintner, majsterka sveta v kickboxe Monika Chochlíková a mnoho ďalších.

Naša škola sa zapája do veľkého počtu domácich aj medzinárodných projektov a je držiteľom viacerých certifikátov, má vlastnú jedáleň a niekoľko telovýchovných priestorov.

Gymnázium tiež spolupracuje s viacerými partnerskými školami v zahraničí.

Priamo v budove školy sídli Jazyková škola Trenčín.