Ako predstaviť vašu školu školákom a rodičom originálnym spôsobom? Skúste týchto 6 možností

Pomocou portálu dokážete virtuálne vpustiť záujemcov o štúdium na vašej škole a predstaviť im všetko, čo život na škole prináša, vrátane vtipných situácií, lapsusov či breptov, ktoré sú sympatické. Vaši sledovatelia, teda žiaci a ich rodičia, takémuto autentickému materiálu uveria skôr, ako štylizovanému profi videu bez chybičky krásy. 

Skúste nájsť medzi svojimi študentmi šikovných "školských youtuberov", ktorí sú ochotní pomôcť svojej strednej škole zviditeľniť sa. A môžu si to vyskúšať hneď teraz - nahrať, dokresliť či zanimovať - skrátka ukázať život na škole ich očami. 

Nepotrebujú k tomu špičkové vybavenie. Stačí smartfón, trochu kreativity a ochoty, a minútové tematické video je hotové. Pozrime sa na jednotlivé kategórie.

1.kategória: Život v škole

Určite top kategória pre 14-15 ročných. Dajte im vedieť, čím "žije" vaša škola v počas vyučovania a čím "po škole"? Aké výlety, či kultúrne alebo športové akcie škola pripravila?

Organizujete celoštátne kolo technickej olympiády? Alebo organizujete akciu Noc v škole? Ukážte vašim budúcim študentom ako to prebiehalo, aby sa mohli tešiť na budúci rok.

Náš tip: Video dajte urobiť samotným organizátorom alebo tímu, ktorý pomáha pri podujatí. Návštevníci si radi pozrú ako to vyzerá v zákulisí pri organizácii podujatí, kto to pripravuje, ako vznikajú idey a ako sa realizujú? Čo všetko musia zabezpečiť a ako to nakoniec dopadlo? Ukážte autenticke emócie, radosť, zážitky očami tých, ktorí sa akcie zúčastnili.

2.kategória: Prehliadka školy 

Ako vyzerajú priestory vašej školy? Umožnite žiakom nakuknúť ešte predtým ako ku vám fyzicky prídu napríklad na deň otvorených dverí. Neukazujte im budovy a športoviská ale ukážte miesta plné mladých ľudí, ktorí si ich užívajú a spokojne trávia svoj čas.

Náš tip: Vstúpte s mobilom do triedy plnej študentov, ukážte jej vybavenie. Ako vyzerá bufet a jedáleň? Kde sa môžu študenti cez prestávky stretnúť a čo tam môžu robiť? Má škola nejaký priestor na chillout, možnosť sadnúť si počas prestávok alebo zahrať si napr. pingpong, či stolný futbal? Zrekonštruovali ste telocvičňu a zháňate hráčky do nového volejbalového tímu?

Nechajte študentov, aby sami ukázali labáky a počítačové miestnosti, kde sa učia niečo nové. Urobte video s novým futbalovým ihriskom, kde je tréner so žiakmi v poobedných hodinách a organizuje tréning.

3.kategória: Naši učitelia

Kto školu vedie, ako vyzerá jeho/jej deň, čo všetko musí stíhať počas svojho dňa? Kto nový teraz nastúpil? Nechajte Žiaci základných škôl a ich rodičia môžu učiteľov a vedenie spoznať už teraz... Urobte krátke medajlónky svojich obľúbených učiteľov, zástupcov, riaditeľa,  kuchárok či majstrov. Veď školu tvoria ľudia. 

Náš tip: Nebojte sa odprezentovať ich ľudskú tvár... Aké majú záujmy, čo radi robia, jedia, čomu sa venujú? Ako pomáhajú svojim študentom? Čo ich okrem toho, že napr. obľubujú indické jedlo a majú radi prechádzky so svojím psom, robí šťastnými? Bez ktorých zamestnancov by vaša škola nebola taká, aká je? Stačí spraviť rozhovor na 1 - 1,5 minúty. A pokojne sa zverte do rúk školským youtuberom.

4.kategória: Kam po strednej 

Kam vedú kroky vašich absolventov? Ktoré VŠ a ktorí zamestnávatelia majú pre vašich absolventov vždy otvorené dvere?

Náš tip: Skontaktujte sa s fakultami na univerzitách, kde študuje časť vašich študentov a spravte s nimi rozhovor, pozvite si ich na školu. Pýtajte sa študentov, prečo si študenti vyberajú konkrétnu fakultu. Urobte anketu medzi končiacimi študentmi. Predstavte zamestnávateľov, ktorí majú záujem o absolventov vašej školy. Čo u nich absolventi robia?  Ako ich stredná škola pripravila do práce? Aký je nástupný plat, aké podmienky majú vo svojej práci? 

5.kategória: Úspešní absolventi

Každá škola udržiava kontakt so svojimi bývalými študentmi. Ukážte verejnosti videá tých, ktorí u vás študovali, kto je hrdý na to, že je váš absolvent. Nemusia to byť celebrity ale ľudia, ktorí v živote niečo dokázali, pracujú na významnom projekte, sú úspešní vo svojom povolaní,  alebo sú spokojní, lebo robia, čo ich baví a hlavne: majú vzťah k svojej strednej škole.

Náš tip: Niet nad osobné výpovede úspešných absolventov. Ponúknite možnosť svojim študentom, školským youtuberom, aby spravili rozhovor s takýmito ľuďmi. Spýtajte sa čo teraz robia, v čom im škola pomohla, ako ich pripravila na život. Na čo úsmevné spomínajú? Akými boli, keď študovali? Ak sú v zahraničí, môžu poslať minútové video s odporúčaním, prečo si vybrať vašu školu.

Pozvite ich na návštevu školy a spravte o tom krátky príbeh, aká bola škola vtedy a aká je teraz? Možno sa stanú pre študentov v budúcnosti mentormi.

6.kategória: Čo pripravujeme

Aké zaujímavé akcie na vašej škole chystáte? Môžete tu napríklad uverejniť upútavku na deň otvorených dverí či video s pozvánkou na športové podujatie, kde môžu prísť povzbudiť svojich spolužiakov.

Náš tip: Zverejnite akcie, ktoré sú relevantné pre žiakov ZŠ alebo ich rodičov. Takúto udalosť môžete zatopovať, čiže zvýrazniť na stránke vľavo dole, čiže bude viditeľná pre návštevníkov na všetkých podstránkach. Odporúčame ju meniť v závislosti od pripravovaného podujatia. 

No a nakoniec to najdôležitejšie:

Dbajte na to, aby videá neboli príliš dlhé. To najdôležitejšie určite zmestíte do 1-1,5 minúty. Ak máte viac materiálu, rozdeľte videá do viacerých dielov, urobte seriál. Úlohou videa je chytiť za srdce, vyvolať pozitívnu emóciu. Keď študenti pripravia video, stačí len upload na youtube a zdieľať na tomto portáli pre všetkých záujemcov.

(foto: canva.com)